Adres
ul. Lubicka 53
87-100 Toruń
Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 20:00
Copyright 2023 Estetic Dental Clinic – Powered by: Design-it Codebees
Ósemki pojawiają się w jamie ustnej człowieka na samym końcu rozwoju uzębienia. Kiedyś stanowiły istotną rolę w łuku zębowym, jednak na skutek ewolucji i zmian nawyków żywieniowych dziś szczęki człowieka są mniejsze i dlatego częstym problemem jest nieprawidłowy proces wyrzynania się ósemek. Bardzo często na etapie rozwoju ósemki stają się zębami zatrzymanymi. Jeżeli nieprawidłowo napierają na sąsiadujące zęby lub wyrastają w niewłaściwym kierunku, mogą stać się źródłem nieprzyjemnego bólu i obrzęku.
Kiedy usuwamy ósemki?
Nasi dentyści z reguły zalecają około 20 roku życia przeprowadzenie badań kontrolnych, aby sprawdzić, jak wygląda proces wyrzynania, nawet jeżeli pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Wcześnie wykryta nieprawidłowość ułatwia zabieg usunięcia ósemek z uwagi na niepełne wykształcenie zęba. Aby ocenić położenie ósemki, dentysta wykonuje zdjęcie pantomograficzne, które ukaże sposób wzrostu zęba oraz jego stosunek z innymi zębami. Zdjęcia RTG to dla nas nieoceniona pomoc w diagnostyce. Czarno na białym uzyskujemy obraz uwarunkowań szczęki pacjenta, dzięki czemu możemy postawić rzetelną diagnozę. Nie każdy musi usuwać ósemki, jest to kwestia indywidualna, zależna od warunków jamy ustnej.
Przebieg zabiegu usuwania ósemek nie jest taki sam jak ekstrakcja innych zębów stałych. Różnica polega na tym, że ósemki bardzo często są większe, czasem mają nietypowy kształt lub różną liczbę korzeni, a ich lokalizacja utrudnia przeprowadzenie zabiegu. Dlatego ósemki usuwa chirurg stomatolog. Z reguły nie jest to długi zabieg – na jedną ósemkę trzeba poświęcić około pół godziny, w bardziej skomplikowanych przypadkach oczywiście czas się wydłuża. Tak jak każdy zabieg w naszym gabinecie chirurgii stomatologicznej, usuwanie ósemek odbywa się po podaniu znieczulenia. Następnie z najwyższą ostrożnością chirurgicznie odłączane od kości i wyrwane. Po usunięciu ósemek, chirurg stomatolog zakłada szwy i przekazuje pacjentowi wszelkie wytyczne w zakresie postępowania po zabiegu.
Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?
Czy zabieg chirurgiczny boli?
Kiedy należy usunąć ósemki?
Czy ekstrakcja zęba boli?
Czy biomateriały są bezpieczne?
Czy zabieg wytworzenia fibryny A-PRF jest bolesny
Jakie są wskazania do resekcji zęba?