Endodoncja, czyli o leczeniu kanałowym

endodoncja czyli leczenie kanałowe - Dentysta Toruń

Nowoczesne technologie w stomatologii pozwalają na wyleczenie wielu dolegliwości powiązanych z zębami. Niedający spokoju ból zwiastuje infekcję tkanek zęba, a w najgorszym przypadku wdającą się martwicę czy zgorzel miazgi. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług dentysty, który zastosuje leczenie endodontyczne, nazywane potocznie leczeniem kanałowym.

Dzięki nowoczesnym metodom jakimi dysponuje gabinet stomatologiczny w połączeniu z wiedzą dentysty leczenie kanałowe jest niezwykle skuteczne. Jak wygląda przygotowanie do zabiegu? Wszystko zaczyna się od wykonania zdjęć RTG, aby wykryć ilość kanałów oraz ocenić stan zęba. Lekarz dentysta analizuje zdjęcie, otwiera ząb, izoluje go specjalną gumą, a następnie zabezpiecza przed śliną i korzystając ze specjalnych narzędzi rozpoczyna opracowywanie kanałów. Kanały wypełnia się środkiem nazywanym gutaperką, a na sam koniec nakłada wypełnienie. Jest to skuteczny sposób na odratowanie nawet mocno zniszczonego zęba.

Sam zabieg leczenia kanałowego wymaga ogromnej precyzji dentysty przeprowadzającego zabieg, ponieważ pole operacyjne jest niewielkie, a prawidłowe i dokładne wyczyszczenie kanałów jest kluczem do skutecznego wykonania zabiegu. Narzędzia do tego wykorzystywane są bardzo cienkie, dlatego obecnie każdy dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny wykonuje leczenie kanałowe pod mikroskopem. Pozwala to na dokładne wykonanie zabiegu i wyleczenie zęba, który posłuży nam jeszcze przez wiele lat.