Implantologia

Implanty to rodzaj rozwiązania protetycznego, które stosowane jest w celu odbudowy utraconych zębów. Implanty najczęściej wykonane są z tytanu (czyli materiału tolerowanego przez ludzki organizm), pełnią funkcję korzeni zębowych. Na sztucznym korzeniu, wszczepionym w kość żuchwy lub szczęki, odbudowana jest struktura nowego zęba. W odróżnieniu do innych rozwiązań protetycznych, w tym przypadku nie jest konieczne naruszanie zębów sąsiadujących w żaden sposób.

IMPLANTY TORUŃ

Niezależnie od okoliczności utraty zęba, nie zależy ignorować tego problemu.
Wiek pacjenta i miejsce ubytku to czynniki, które wpływają na charakter dalszych zmian zachodzących w jamie ustnej. Pogłębiające się choroby przyzębia i próchnica powodowana utrudnioną higieną mogą prowadzić do utraty kolejnych zębów.

Implant stomatologiczny - sztuczne zęby

Konsekwencją ubytków w jamie ustnej to nie tylko utrata pewności siebie. Braki są przyczyną szeregu konsekwencji, które mają wpływ na zdrowie Pacjenta.

Należą do nich:

  • utrudnione przeżywanie jedzenia, bóle kręgosłupa i głowy,
  • trudności z wymową,
  • przewlekłe bóle kręgosłupa i głowy,
  • zaburzenia trawienia,
  • trata tkanki kostnej, która może uniemożliwić wczepienie implantów bez specjalistycznej i kosztownej odbudowy kości.

Implanty, jako uzupełnienie protetyczne, zapobiega zanikaniu kości, które postępuje wraz z utratą uzębienia. W wielu kwestiach jednak struktury oparte na implantach mają przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami protetycznymi.

Zaletami implantów zębowych są:

  • Trwałość – to stałe, mocne uzupełnienie braków, które może służyć przez cale życie
  • Komfort – protezy oparte na implantach nie przesuwają się, zachowane zostaną wszystkie prawidłowe funkcje żucia
  • Estetyczny wygląd -zęby zbudowane na implantach nie różnią się wyglądem od zębów naturalnych
  • Zdrowa jama ustna – do wykonania protez opartych na implantach, nie jest konieczne szlifowanie zdrowych zębów sąsiadujących. Odpowiednie rozmieszczenie implantów zapewnia łatwość w docieraniu do trudno dostępnych przestrzeni miedzy zębami, a co za tym idzie – utrzymaniu higieny.

Wszczepianie implantów stomatologicznych Toruń - Dentysta implant

Implanty, mogą uzupełnić brak zarówno jednego, jak i większej ilości zębów. Niezależnie od tego, jako obszar zastępowany jest protezami opartymi na implantach, do ich wsparcia nie jest konieczne szlifowanie zdrowych zębów sąsiadujących.
Również w przypadku całkowitej utraty uzębienia, możliwe jest oparcie na implantach specjalnej struktury, która jest doskonałą alternatywą dla zwykłych protez ruchomych.
Nowoczesna technologia laboratoryjna pozwala na wszczepienie implantów i zamocowanie na nich protezy w całej jamie ustnej, nawet tego samego dnia.

Proces leczenia implantologicznego

1 Etap pierwszy

Pierwszym z nich jest dokładne zaplanowanie zabiegu implantologicznego. Stworzenie planu leczenia wymaga starannej analizy stanu jamy ustnej, wykonywanej na podstawie badania klinicznego oraz oceny tomografii komputerowej (trójwymiarowy rentgen wszystkich zębów i kości wokół nich) lub zdjęcia RTG panoramicznego.

Planowanie leczenia implantologicznego RTG przed wstawieniem implantu

2 Etap drugi

Drugim z nich jest chirurgiczne wszczepienie implantów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest dla Pacjenta zupełnie bezbolesny. Nie jest to zabieg długotrwały, proces wszczepienia implantów trwa około 30 minut. Implanty zazwyczaj wykonane są z tytanu, czyli materiału w zupełności tolerowanego przez organizm ludzki. Dzięki temu implant nie jest odrzucany jako ciało obce i zrasta się z otaczającymi go tkankami. Proces zrastania z kością i gojenia się trwa od 6 do 12 tygodni po zabiegu.

Wszczepianie implantów Toruń

3 Etap trzeci

W momencie, kiedy implant zrośnie się z kością można przeprowadzić dalsze leczenie. Kształt jamy ustnej ma charakter mocno indywidualny, z tego względu konieczne jest pobranie wycisku pozostałych zębów, aby dopasować nową protezę do kształtu zgryzu. Następnie w laboratorium wykonywania jest odpowiednia proteza. W efekcie nowe zęby wyglądają naturalnie dzięki stabilnemu i głębokiemu osadzeniu na sztucznym korzeniu.

Po wstawieniu imlantu - EDC Toruń - IMPLANTY TORUŃ

 

Kiedy implant?

Utrata zęba powoduje negatywne zmiany nie tylko w naszym wyglądzie, ale również może prowadzić do szeregu fizycznych zmian, które w konsekwencji moga mieć znaczenie dla naszego zrowia. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji takich jak: przesunięcie i rozchwianie czy przeciążenie pozostałych zębów zaleca się uzupełnić powstałe braki zębowe.

 

Ile trwa wszczepienie implantu zęba?

Sama procedura wszczepienia implantów przeprowadzana jest na jednej wizycie w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest dla Pacjenta zupełnie bezbolesna. Nie jest to zabieg długotrwały – trwa około 30 minut.

 

Kto może mieć implanty?

Rozwój implantologii sprawił, że obecnie nie ma przeciwwskazań wiekowych. Praktycznie każda osoba dorosła, która pomyślnie przeszła konsultację medyczną, może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów. Nawet pacjenci po chorobach nowotworowych oraz z ustabilizowaną cukrzycą mogą dziś wszczepiać implanty. Nie stosuje się zabiegu implantacji u kobiet w ciąży i osób poniżej 16 roku życia. Decydujące znaczenie na przebieg leczenia ma również ograniczenie palenia papierosów.

 

Czy implanty są na zawsze?

Na podstawie badań i własnych doświadczeń możemy stwierdzić, że implanty mogą służyć pacjentom dożywotnio. Warunkiem gwarancji implantologicznych są regularne kontrole oraz przeprowadzane zabiegi higienizacyjne dwa razy do roku.