Kiedy chirurg szczękowy powinien usunąć ząb?

Kiedy chirurg szczękowy usuwa ząb? - Dentysta Toruń

W większości przypadków zabiegi dentystyczne są tak dopasowywane, aby ratowały zęby przed usunięciem. Obecnie nawet najpoważniejsze z chorób lekarz dentysta może leczyć co raz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi technikami. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy leczenie stomatologiczne nie wystarczy i jedynym sposobem, na ratowanie zdrowia jamy ustnej będzie usunięcie zęba. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom dentysta jest w stanie ocenić, jakie rozwiązanie problemu będzie dla pacjenta najlepsze.

Przeważnie chirurg stomatolog decyduje się na usunięcie zęba, gdy są one błędne ułożone w szczęce, napierają na inne zęby i powodują ból. Najczęściej są to przypadki, kiedy również leczenie ortodontyczne nie przyniesie efektów. Wynika to z błędnego umiejscowienia zęba, trudnodostępnego dla lekarza dentysty. Ponadto często usunięcie zęba konieczne jest w sytuacji pojawienia się chorobowych zmian okołowierzchołkowych. Aby uniknąć postępujących zmian w kościach szczęki, często chirurg szczękowy musi usunąć cały ząb. Szczególną ostrożnością specjalista wykazuje się w przypadku zębów górnych. Wynika to z bliskiego sąsiedztwa z zatokami szczękowymi, należy uniknąć powstania przetok i zadbać o zdrowie pacjenta.

Nawet jeżeli okaże się, że chirurg szczękowy powinien usunąć ząb, nie ma powodu do obaw. Obecne metody chirurgii szczękowej gwarantują bezbolesne zabiegi. Stomatolog z pewnością odpowie na pytania pacjenta i rozwieje jego wątpliwości.